17 MAYIS HİPERTANSİYON GÜNÜ
16 Mayıs 2019

Bayburt İl Sağlık Müdürü Dr. İlker HANCİ “17 Mayıs 2019 Dünya Hipertansiyon Günü” olması münasebetiyle yazılı bir açıklama yaparak hipertansiyon konusunda şunları ifade etti. 

        Yüksek Tansiyon damarlarımızda dolaşan kanın basıncının normalden fazla olmasıdır.

        Yüksek Tansiyonun En Sık Rastlanan BelirtileriBaş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışlarıdır.

       Yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak görüldüğü gibi gebelikte de tansiyon yüksekliği gelişebilir.

      Yetişkin ve hasta bireylerde görüldüğü gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülebilir. Çocuklarda yüksek tansiyonun birçok nedeni olabilir.

      Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır. Bütün bu hasarları önlemenin yolu tansiyonu belirli aralıklarda tutmayı başarmaktır.

      Hipertansiyonun Gelişimini önlemek için Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir.

Hipertansif bireyler şunlara dikkat etmelidir.;

  • Tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmeli,
  • Sağlıklı beslenmeli,
  • Fazla kilolu/obez ise kilo vermeli,
  • Fizik aktiviteleri düzenli yapmalı
  • Tuz kullanımını azaltmalı,
  • Düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli,
  • İlaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı
  • Kan basıncı düzenli izlemeli/ izlenmesini sağlamalıdır.

Lütfen Tansiyonunuzu Aile Hekimlerinizde düzenli aralıklarla kontrol ettiriniz.