overlay

9 ŞUBAT DÜNYA SİGARA BIRAKMA GÜNÜGünümüzde 1.8 milyar kişinin sigara tükettiği tahmin edilmektedir. Bu kullanıcıların %80 i alt ve orta gelirli ülkelerdedir ve başlama yaşı 11’e kadar düşmüştür.

Yanan tütünün ve kağıt dumanının içeriğinde başta katran olmak üzere sayısı 7.000 lere varan kimyasal madde ve içerik bulunur. Bunların en az 250 adedi zehirli (toksik) niteliktedir. Yine en az 70 madde bizzat kanser yapıcı (kanserojen) özelliğe sahiptir.

Sigaranın içerisinde bulunan nikotin sebebiyle bağımlılık yapıcı özelliği bulunmaktadır. Uzun vadede sigara kullanımı ise öncelikle beyin olmak üzere tüm sistemlerde kalıcı zararlar vermekte ve öncelikle akciğer olmak üzere birçok sistemde kansere sebep olmaktadır. KOAH, kalp damar hastalıkları, astım, diyabet gibi insan hayatını ciddi anlamda olumsuz etkileyen hastalıkların ortaya çıkmasında önemli bir etmendir.

Dünya genelinde her 4 saniyede 1 kişi sigara dumanı sebebiyle hayatını kaybetmektedir ; Ülkemizde ise sigara dumanından hayatını kaybedenlerin sayısı her saat için 9 kişidir.

Ayrıca tüm dünyada etkisini sürdüren Covid-19 virüsünün bulaşıcılık riskinin artmasında ve etkileri bakımından hastalığın daha ağır seyretmesine tütün ürünlerinin etkisi olduğu bilinmektedir.

Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü olarak KETEM de bulunan sigara bırakma polikliniğimiz ile sigarayı bırakmak isteyen tüm vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz. 9 Şubat sigarayı bırakma gününde sigara içen tüm vatandaşlarımızı sigarayı bırakmaya, daha sağlıklı ve mutlu günlere davet ediyoruz.