9 ŞUBAT DÜNYA SIGARAYI BIRAKMA GÜNÜ
08 Şubat 2018

Bayburt İl Sağlık Müdürü Dr. İlker HANCİ 9 Şubat 2018 Dünya Dünya Sigarayı Bırakma Günü olması münasebetiyle yazılı bir açıklama yaparak sigarayı bırakma konusunda şunları ifade etti;

          Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigara ile mücadele kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anılmaktadır.

         Bilindiği gibi sigara kullanımı, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorun olup; en önemli önlenebilir ölüm nedenidir. Tütün ve tütün ürünlerine karşı sistematik bir mücadele verilmemesi halinde sigaranın neden olduğu ölümlerin artacağı, 2000-2024 yılları arasında dünyada 150 milyon insanın sigaraya bağlı hastalıklardan öleceği tahmin edilmektedir. Bu nedenle sigara kullanımının önlenmesi mücadelesinin önemi her geçen gün artmaktadır. “Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Yasa” sigara ile mücadelede önemli bir aşamadır. Dumansız hava sahası konusunda halkımızda farkındalık ve bilinçlendirme yaratılması pek çok bakımdan önemlidir. 4207 Sayılı Kanun hükümlerine aykırı olarak kapalı alanlarda tütün ürünlerinin tüketilmesi durumunda vatandaşlarımızın ALO 184 SABİM, ALO 155 Polis, ALO 156 Jandarmayı arayarak yasanın uygulanmasına destek vermelerini bekliyoruz.

         Bugün tüm dünya ülkelerinde sigarayı bırakmada “Sigarayı Bırakma Poliklinikleri”nin etkinliği kabul görmektedir. Sigarayı bırakma polikliniklerine başvuran kişilerde sigarayı bırakma oranı, kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanlara oranla daha yüksektir. İlimizde de sigarayı bırakmak isteyenlerin ücretsiz başvurabileceği Sigara Bıraktırma Tedavi ve Danışmanlığı Poliklinikleri Bayburt Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi halkımıza hizmet vermektedir.

         Sağlıklı bir toplum oluşturmak amacıyla halkımızı sigarayı bırakmaya, hareket etmeye, fiziksel aktiviteye ve sağlıklı beslenmeye davet ediyoruz. Unutmayalım ki; sigara bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Sigarayı bırakmaya karar vermek tedavinin ilk adımıdır.

         Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü Sigarayı bırakmak isteyenleri Dünya Sigara Bırakma Günü’nde “Sigara Bırakma Polikliniğine” davet ediyor.