1- 7 NİSAN KANSER HAFTASI
05 Mayıs 2018

1-7 Nisan Kanser Haftası Bilgi Notu

Bayburt İl Sağlık Müdürü Dr. İlker HANCİ   “1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası” olması münasebetiyle yazılı bir açıklama yaparak kanser konusunda şunları ifade etti;

Kanser nedir

        Kanser, büyümesi, çoğalması normal kurallar dışına çıkan hücrelerin ortaya çıkardığı bir hastalıktır. Bu anormal hücre çoğalması her dokuda, her organda görülebilir. Tedavi edilmezse vücudun bütün bölümlerine yayılır. Bu nedenle kanserde erken teşhis çok önemlidir.

       Kanser hastalığının nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Bilinen en önemli neden vücut hücrelerinin tahrip olmasıdır. Hava kirliliği ve sigara içilmesi kanseri arttırdığı gibi, güneşte fazla kalmak, bazı kimyasal maddelerle devamlı temas kansere yakalanma oranını arttırır.

Kanserin Belirtileri:
1- İyileşmeyen yaralar
2- Yutkunma düşkünlükleri ve hazım bozuklukları
3- Vücutta bulunan ben ve siğillerin şekil değiştirmesi
4- Ses kısıklığı ve nedensiz öksürükler
5- Göğüslerde ve vücudun başka kısımlarında görülen şişlikler ve sertlikler

Kanserde Tedavi:
Kanser tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erken teşhis edilen kanser tedavisinden iyi sonuç alınmaktadır. Başlıca tedavi yolları: Ameliyat, Radyoterapi, Kemoterapi, Hormonoterapidir.

Kanserden Korunma Yolları:
1- Sigara kullanılmamalı, kullanıyorsak hemen bırakmalı veya azaltmalıyız.
2- Güneşte fazla kalmamalıyız.
3- Vücudumuzdaki benlerle oynayıp tahriş etmemeliyiz.
4- Yılda bir defa sağlık kontrolünden geçmeliyiz.
5- “Kanserden korkma, geç kalmaktan kork” prensibi uyarınca en ufak bir şüphede doktora gitmekten çekinmemeliyiz.
6- Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu unutmamalıyız.

Ülkemizde kanser taramaları için Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) ücretsiz olarak hizmet vermektedir. KETEM’lerde;

Rahim ağzı kanseri taraması için 30-65 yaş aralığındaki kadınlar, 5 yılda bir kez HPV DNA testi ile taranmaktadır,

Meme kanseri taraması için 40-69 yaş aralığındaki kadınlar 2 yılda bir Mamografi filmi çekilerek taranmaktadır,

Kalın bağırsak kanser taraması için 50-70 yaş arası kadın ve erkekler 2 yılda bir gaitada (dışkı) gizli kan testi ile taranmaktadır.

Bayburt KETEM’ de toplum bilincinin artırılması, erken teşhis ve tarama adına risk gruplarına yaptığımız çalışmalarda; 2010 yılından günümüze kadar meme kanserini önlemek amacıyla 4627 kişiye, rahim ağzı kanserini önlemek amacıyla 6716 kişiye, bağırsak kanserini önlemek amacıyla ise 7259 kişiye kanser taraması yapılmıştır. Ayrıca belirli gün ve haftalarda stand çalışması yapılarak halkımızın kanser konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır.

Bayburt İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı olarak hizmet veren Kanser Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), erken teşhis konusunda etkin bir çalışma yürütmektedir. Bu konuda vatandaşlarımızın ücretsiz olan taramalara aile hekimleri vasıtasıyla ya da direkt KETEM’e gelerek katılımlarını bekliyoruz. Tüm halkımıza “1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftasını” amacına uygun olarak anlamak temennisi ile kansersiz sağlıklı günler dilerim.