BAYBURT İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. İLKER HANCİ E-NABIZ KİŞİSEL SAĞLIK SİSTEMİ HAKKINDA YAZILI BİR AÇIKLAMA YAPARAK E-NABIZ HAKKINDA ŞUNLARI İFADE ETTİ
23 Mayıs 2018

e-Nabız kişilerin muayene, tetkik ve tedavilerinin nerede yapıldığına bakılmaksızın, kendi adına üretilmiş tüm sağlık bilgilerini yönetebildiği, tıbbi özgeçmişine tek bir yerden ulaşabildiği ve sadece kendisinin belirlediği yetki çerçevesinde hekimlerle paylaşabildiği sistem olarak geliştirildi. e-Nabız, bizzat sizin verdiğiniz, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarınızın hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, sizinle hekiminiz arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden güvenli bir şekilde erişilebilen dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısıdır. Güvenli olarak internet ve mobil cihazlar üzerinden erişilebilen e- Nabız Sistemi, dünyanın en gelişmiş ve en kapsamlı sağlık bilişim altyapısına sahip olmasıyla bu alanda bir ilk niteliğinde.

e-Nabız tüm bu özellikleriyle kişilerin hayat boyu sağlık kayıtlarını tutabilmelerini mümkün kılan, bu yolla teşhis ve tedavi sürelerinin kalitesini ve hızını artıran, vatandaş ile hekimi arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan bir sistem. Bütün bu özellikleriyle e-Nabız Kişisel Sağlık Kaydı Sistemi, tüm vatandaşların sağlık kayıtlarının tek bir platformda toplanmasını, bu kayıtlara vatandaşların erişimini, dilerse hekimi ile paylaşmasını, yani sağlığının 7/24 kontrol altında tutulabilmesini mümkün kılıyor.

Kişiler e-Nabız profiline girdikleri zaman MHRS’ye bağlanarak tüm kamu hastanelerinden randevu alabiliyor ve bu randevularının kayıtlarına erişebiliyor. Gittikleri sağlık tesislerindeki muayene, teşhis ve tedavi verilerinin tamamını profilinden inceleyebiliyor ve bu süreç içinde hangi tetkikler yapıldıysa hepsinin detaylarına ulaşabiliyor. Raporlarıyla birlikte tüm laboratuvar tetkikleri ve radyoloji görüntüleri, reçeteler, konulan tanılar ve ilaç kullanım detayları gibi sürece ilişkin tüm veriler buna dahil. E-Nabız’a entegre çalışan Teletıp Sistemi'nden alınan tüm radyoloji görüntüleri, kişinin inceleyebilmesine ve bir sonraki muayenesinde dilerse hekimiyle paylaşabilmesine açık. Bu da tekrarlayan tetkiklerin, çekimlerin ve radyasyon maruziyetlerinin önüne geçiyor.

e-Nabız profilini oluşturma ve sisteme giriş iki farklı yolla gerçekleşiyor. Vatandaşlar dilerlerse e- Devlet kapısından, e-Devlet şifreleri yoksa aile hekimine başvurarak giriş yapabiliyor.