Serviks Kanser Basın Bildirisi
16 Ocak 2018

SERVİKS KANSERİ BASIN BİLDİRİSİ

Bayburt İl Sağlık Müdürü Dr. İlker HANCİ Ocak Ayı “ Serviks kanseri Farkındalık Ayı olması münasebetiyle yazılı bir açıklama yaparak serviks kanseri konusunda şunları ifade etti;

Serviks (rahim ağzı), rahmi enfeksiyonlardan korumak için sıkıca kapatılmış önemli bir bariyer görevi gören güçlü bir kastır. Serviks kanseri kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen 2. kanser, akciğer ve meme kanserinden sonra en sık ölüme neden olan 3. kanserdir. Serviks kanserinin başlangıcında genellikle hiçbir belirti yoktur. Belirtiler ortaya çıktığında ise kanser genel olarak zaten yayılmıştır. Bu sebeple kanser taramasının şikâyetler başlamadan yapılması gerekir. İyi haber şu ki serviks kanseri önlenebilir ve erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan bir kanser türüdür. Tam da bu noktada tarama testlerinin önemini kavramamız gerekmektedir. Taramalar sayesinde kanserden ölümlerin azalması sağlanabilir. Ülkemizde 2009 yılından itibaren her ilimizde KETEM’ler açılmış ve ücretsiz kanser taraması yapılmaya başlanmıştır.  KETEM’lerde 40-69 yaş arası kadınlara meme kanser taraması, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere kolon kanseri taraması ve 30-65 yaş arası kadınlara serviks kanseri taraması ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Rahim ağzı kanseri %95 oranında bir virüs sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu virüse HPV virüsü adı verilmektedir. Halk dilinde insan siğil virüsü adını almaktadır. HPV virüsü temas yoluyla bulaşmaktadır. Virüsün tanısı KETEM’lerde ücretsiz yapılan HPV DNA testiyle konulmaktadır. Bu test rahim ağzından acısız, ağrısız bir şekilde süründü alınarak yapılmaktadır 5 yılda bir tekrarlanmalıdır. Düzenli HPV DNA testi yaptırmayan kadınlarda serviks kanseri görülme riski artmaktadır.

İçinde bulunduğumuz ocak ayı serviks kanseri farkındalık ayı olması sebebiyle büyük önem arz etmektedir.  Tüm hanım kardeşlerimin taramalarını kendi sağlıkları açısından zamanında yaptırmalarını önemle vurguluyor, kansersiz bir yaşam diliyorum.

 

BAYBURT İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ